Grójec, ul. Kasztanowa 6
Okulista tel. 607 101 489 Ginekolog tel. 601 678 516
Choroby piersi

                    

Istnieje szereg wskazań do wykonania USG sutka

1.   Przeciwwskazania lub brak możliwości wykonania mammografii.
2.   Radiologicznie "gęsty" sutek.
3.   Uzupełniająco (np. w rozbieżnościach między kliniką a mammografią).
4.   Sutek wydzielający.
5.   Mastodynia.
6.   Ocena leczenia oraz kontrola pooperacyjna.
7.   Kontrola po leczeniu napromienianiem.
8.   Stan po implantacji protezy.
9.   Wykonanie biopsji celowanej.
10  Wybór metody diagnostycznej przez pacjentkę.


  

Samoocena piersi

Co miesiąc powinnyśmy oglądać piersi w lustrze w różnych pozycjach, a także badać je dotykiem. Tylko dobre poznanie piersi
pozwala wcześnie wykryć i wyleczyć zmiany groźne dla zdrowia.

Ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy każdej kobiety. Dlatego należy regularnie oglądać i badać własne piersi.

Jak badać swoje piersi?

Dobrze jest po prostu przeglądać się swobodnie w lustrze, przybierając różne pozycje. W każdej z nich zwracamy uwagę na kształt i symetrię piersi - wciągnięcia, zmarszczenia lub uwypuklenia skóry. Wnikliwie obserwujemy ich wielkość, kolor brodawek i to, jak dużą płaszczyznę piersi zajmują. Oglądamy także uważnie pachy. Jeśli jedna jest bardziej uwypuklona od drugiej, musimy to uważnie zbadać palpacyjnie.

Pamiętajmy, że są tam trzy piętra węzłów chłonnych - dolne, środkowe i górne, a więc powinnyśmy dotykać dokładnie cały tzw. dół pachowy. W razie niepewności zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.

Dobrze byłoby, aby oglądać piersi np. po kąpieli w łazience. Możemy tam bez skrępowania poświęcić sobie czas. Warunkiem dobrze wykonanego badania jest przeglądnie się w lustrze odpowiedniej wielkości, takim, które obejmie nie tylko twarz, ale sylwetkę co najmniej do pasa. Lustro ponadto powinno być zainstalowane na stałe do ściany. Oglądanie piersi z lusterkiem
w ręku nie ma sensu.

W tym badaniu powinnyśmy posługiwać się metodą kwadratów czy tarczy zegara. Pierś w obu metodach dzielimy w wyobraźni albo na równe części (kwadraty), albo tak, jak zbudowana jest tarcza zegara.

Następnie, miejsce po miejscu, dotykamy pierś opuszkami palców, trzymając dłonie równolegle do niej. Wykonujemy duże koła, mniejsze kółka, przesuwamy dłoń metodą spirali, promieni, zaczynając badanie od brodawki, a przechodząc na zewnątrz. Najpierw badanie powinno mieć charakter łagodnego dotykania, nawet głaskania. Stopniowo należy dotykać pierś uważniej, próbując palcami wniknąć w głąb.

Dobrze jest także badać się w dwóch pozycjach - na stojąco i na leżąco. Wygodnie jest albo pod prysznicem po namydleniu skóry, albo w wannie. Można też wykonać badanie, leżąc na łóżku z poduszką podłożoną pod plecy, aby lepiej uwypuklić pierś.
Pamiętajmy również, źe badamy pierś zawsze ręką przeciwną do piersi. Leżąc, rękę od strony piersi badanej powinnyśmy podkładać dodatkowo pod głowę.

Badanie przez dotyk

Badanie powinno objąć:

  • badanie skóry piersi;
  • badanie otoczki i brodawki oraz miąższu piersi;
  • badanie pachy.

Powierzchnia gruczołu piersiowego pod skórą może być zupełnie gładka lub gruczołowo - ziarnista. Możemy czasami odczuwać bolesność. Badanie więc należałoby wykonywać po miesiączce, żeby wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi.

Wszelkie zmiany występujące w obrębie piersi, zaobserwowane przez nas w krótkim czasie, mogą pomóc w leczeniu czy postawieniu właściwej diagnozy. Jeżeli dokładnie nie poznamy swych piersi, nie będziemy wiedziały, czy zmiany, które zachodzą, są poważne, czy jedynie wynikają z fizjologii.

Należy zwrócić się o poradę do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa z każdą wątpliwością oraz w sytuacji, gdy zauważymy:
zmiany w kształcie piersi
 
zmarszczenie i zaczerwienienie skóry
 
wydzielinę z brodawki lub zmianę jej kształtu
 
guzek lub stwardnienie w piersi
 
powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Mammografia

Może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, niż staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi

i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Kiedy robić mammografię?

Po raz pierwszy badanie takie powinno być wykonane po przekroczeniu 35-tego roku życia. Kobiety, u których w najbliższej rodzinie (u matek czy sióstr) występowały zachorowania na raka sutka powinny ją wykonać około 30-go roku życia, a następnie w jednym i drugim przypadku raz na rok lub dwa lata, zależnie od wskazań lekarza.