Grójec, ul. Kasztanowa 6
Okulista tel. 607 101 489 Ginekolog tel. 601 678 516
Zaburzenia płodności

-wstępna diagnostyka przyczyn problemów z zajściem w ciążę
-indukcja jajeczkowania
-monitorowanie w USG
                   

                                                                     

 

Niepłodność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
 

Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych[1].

Problem dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym[1] za 35% niepłodności odpowiada kobieta i tyle samo mężczyzna, a za 10% odpowiadają oboje. W 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny (niepłodność idiopatyczna)[1].

Wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności[1]:

 • sterilitas – trwałą niemożność zajścia w ciążę,
 • infertilitas – niemożność donoszenia ciąży.

Czynniki zależne od kobiety [edytuj]

Czynniki zależne od mężczyzny [edytuj]

Leczenie [edytuj]

ICSI

Stosuje się leczenie w zależności od przyczyny niepłodności.

 • stymulacja owulacji np. przy pomocy leku o nazwie clomifen (w przypadkach zaburzeń owulacji)
 • stymulacja spermatogenezy
 • zabiegi chirurgiczne w przypadkach niedrożności układu rozrodczego (u kobiet i mężczyzn)
 • inseminacje domaciczne[2]
 • IVF (ang. In Vitro Fertilization)[3][1] czyli zapłodnienie pozaustrojowe (zwane też sztucznym zapłodnieniem)
  • IMSI (ang. Intracytoplasmic Injection With Morphologically Selected Sperm ) polega na docytoplazmatycznym wstrzyknięciu plemnika do komórki jajowej-oocytu, po uprzedniej dokładnej ocenie morfologicznej komórki plemnikowej. Oceny morfologicznej plemnika dokonuje się w powiększeniu 6000x w porównaniu do tradycyjnej metody ICSI 400x. Według jednej pracy naukowej[4] oraz doświadczeń ośrodków w Izraelu, Niemczech i Austrii[5] wynika, że zastosowanie metody IMSI pozwala na dokładniejszą selekcję wstrzykiwanych do komórek jajowych prawidłowych plemników. Ocena morfologiczna w tak dużym powiększeniu zapewnia obniżenie liczby powstałych następnie nieprawidłowych genetycznie embrionów i zwiększa szanse na otrzymanie ciąży, a zarazem zmniejsza odsetek wczesnych poronień najczęściej związanych z uszkodzeniem lub nieprawidłowością genetyczną zarodków. Po raz pierwszy w Polsce metoda IMSI została zastosowana 29 września 2006 przez dr Mariusza Kieckę oraz dr. Krzysztofa Grettkę[5].
  • ICSI (ang. Intracytoplasmic sperm injection) – pojedynczy plemnik zostaje "wstrzyknięty" do komórki jajowej
  • ZIFT (ang. Zygote intrafallopian transfer) – pobrana wcześniej komórka jajowa zostaje zapłodniona i następnie umieszczona w jajowodzie lub jamie macicy
  • GIFT (ang. Gamete intrafallopian transfer) – pobrana wcześniej komórka jajowa zostaje umieszczona w jajowodzie razem z plemnikami, do zapłodnienia dochodzi w świetle jajowodu.

Bezpłodność 

W odróżnieniu od niepłodności, bezpłodność to trwała niemożność posiadania potomstwa, np. z powodu braku jajników (u płci żeńskiej) lub jąder (u płci męskiej)[6].

x